teisipäev, 24. juuli 2012

Muhu Väina regatt, 7.-14.07.2012

Seekordne ja ajaloos juba 55. Muhu Väina regatt kulges distantsil Pärnu-Kuivastu, Kuivastu ring, Kuivastu-Heltermaa, Heltermaa ring, Heltermaa-Haapsalu, Haapsalu-Tallinn ja lõpetuseks Tallinna ring. Sportlik moment oli päris tugev, sest meie ORC1 võistlusgrupis oli võiduambitsiooniga jahte vähemalt viis - Amserv, Lady Bird, Olympic, Premium ... ja Forte loomulikult ka. Lisaks olid oma osa noolimas Tuule Pärnust, Guru Lätist, Pifagor (aka Pythagoras) St. Peterburgist ning Mati Sepa roolimisel X-44 Albatross Tallinnast, kes küll alles alates Heltermaa ringist regatiga liitus ja sedagi mõnevõrra nõrgendatud koosseisus. Ilm oli kogu regati vältel üpriski tuuline, aga õnneks sadas kogu ilmataadi poolt ettenähtud vihm alla peamiselt öösiti ja kuigi päeval vaheldus päike pilvedega, siis vihma said purjetajad kaela ainult Haapsalust Tallinna toimunud etapil. Nüüd aga siis lühidalt mõned sõnad igast etapist.


1. etapp, 08.07.2012, Pärnu-Kuivastu
Kuni Sorgu poini keerutas tuul üsna huvitavalt. Kord olime sõitu juhtimas, samas jälle 3.-4. kohal. Kuivõrd jälgisime peamiselt oma oletatavaid peakonkurente - teisi X-e, Amservi ja Lady Birdi, siis nägime küll, kuidas venelaste Pythagoras juba stardist vasakule nurka minema putkas, aga ei osanud oodata, et nad sealt nii soodsa tuule leiavad, et Sorgu poi juures kogu ülejäänud laevastiku ees pika puuga eest ära on läinud. Forte jõudis Sorgu poini koos Amserviga üheskoos: parem-vasak halss sundis meid Amservi ahtrist läbi vallama, Amserv pautis koheselt peale ja nii me paarisrakendis võistlust jätkasime. Algul tundus Amserv kiirem olevat, aga meie õnneks hakkas tuul vaikselt paremale kantima ja see lubas meil end konkurendi ette pressida ja vahet suurendama asuda. Head võidusõitu tegi Tuule, kes esiotsast sugugi maha ei jäänud.


Järgmine kurss oli vabam ja vaheldumisi prooviti mõlema jahi peal ka spinnakeri, aga ilma oli ikkagi parem. Nii need 72 miili sujusid, finišiks olime Amservist minuti ja paarikümne sekundiga ees, korrigeeritud ajas võitsime aga sõidu koguni kümnekonna minutiga. Venelaste Pythagoras oli küll füüsiliselt ligi 10 minutit meist kõigist varem finišis, aga kehv võistlusväärtus andis neile sellel etapil kõigest 7. koha.

2. etapp, 09.07.2012, Kuivastu ring

Start ja lühike krüss ei sujunud meil just kõige paremini, ka vabatuule kursi järel olime alles 4. kohal, juhtimas Premium ja Amserv. Järgmine pöördetähis oli aga ootamatult oma koordinaatidelt lahkunud ja kõik eespool seilavad konkurendid seda ei silmanud. Meie panime märki tähele siis, kui ta meil praktiliselt traaversis oli - kiire vallamine, spinnaker nobedalt üles ja nii me sellest märgist liidrikoha haarasimegi. Kui Vana ikka midagi kandikul kingib, tuleb seda hoida. Nii tuligi Fortele juba teine sõiduvõit. Premium sai sellest võidusõidust kirja paraku "baranka", sest nad võtsid märgi küll koordinaatide järgi, aga mitte füüsilist märki ennast ... ja nii kahel ringil järjest. Oli arusaadav, et märki võtnud konkurendid seda protestisid.


3. etapp, 10.07.2012, Kuivastu-Heltermaa

Kui eelmisel päeval olime vähemalt seitse korda üle praamitee purjetanud, siis nüüd tuli sellele veel mõni kord lisa. Au ja kiitus praamikaptenitele, kes kogu selle regati jooksul hoogu maas pidasid ja kogu jahiparve keskelt väga ettevaatlikult mööda üritasid saada, erinevalt nendest Tallinki "terminaatoritest", kes Tallinna lahe peal ainult pasunat annavad ja käiku teps mitte maha ei võta. 

Füüsiliselt esimesena oli finišis Amserv, kuid sõiduvõit läks ümberarvestuse järel Lady Birdile, kes edestas Fortet poole minutiga. Forte võitis omakorda veelgi napimalt Olympicut. Võidusõidu ajal jälgisime, kuidas Lady Bird üritas päris mitmel korral Pythagorase alt läbi murda, aga paraku ei õnnestunud see kordagi. Sellest polnud muidugi tegelikult mingit probleemi, kuna võistlusväärtuste erinevus oli nii suur.


4. etapp, 11.07.2012, Heltermaa ring

Sellelt 43-miiliselt rajasõidult õnnestus Fortel võtta kolmas sõiduvõit, aga seda tihedas rebimises Lady Birdiga, kes finišis kaotas Fortele üksnes napi minutiga. Amservil purunes grootfall ja sõit jäi kahjuks juba päris alguses katki.


5. etapp, 12.07.2012, Heltermaa-Haapsalu

Selle sõidu tegid põnevaks pidevad tuulepöörangud, mis viisid Forte kenasti sõitu juhtima ja tundus juba, et Haapsalu suunas seilame liidritena. Samas vahetult enne viimast pöördetähist olime liiga viisakad Amservi suhtes, kes pääses tänu tuule pööramisele meie kattest ja sai Fortest ette. Üllatas aga jällegi Pythagoras, kes taas kord raja vasakust nurgast suutis end viimasesse märki esimeseks purjetada. Amservi 2,5 minutilisest edust Forte ees jäi siiski väheks ja nii saime kirja juba oma 4. sõiduvõidu selles Muhu Väinas, eduks Amservi ees jäi protokolli minut ja kümme sekundit. Kuna aga Amserv ja Albatross võtsid üht pöördetähist vasaku poordiga ja mitte paremaga, nagu juhendis ettenähtud oli, siis hilisema protesti tulemusel Amserv diskvalifitseeriti, Albatrossi ei protestinudki keegi. Mõlemad jahid tulid küll tõepoolest tagasi ja möödusid märgist parema poordiga, aga paraku ei teinud nad ringi ümber märgi, ehk siis silmus jäi sulgemata. Seega jäi neil tegelikult märk võtmata ja sõit läks luhta.
Vee peal oli näha ka lätlaste uhket laeva, mis Tallinna Merepäevade poole teel oli.

6. etapp, 13.07.2012, Haapsalu-Tallinn

Kahjuks otsustas Amserv juba eelmisel hilisõhtul Tallinna poole minema purjetada ja selleks etapiks enam mitte starti tulla, mis Forte pardalt vaadates tundus küll mõnevõrra imeliku käitumisena, sest kui hooaja peaeesmärk on ORC1 MM, siis tuleks ju iga võimalust ära kasutada, et meeskond trenni teha ja jahi trimmi proovida saaks. Seda enam, et Haapsalust Tallinna tuli Amserv niikuinii, ainult et mitte ülejäänud fliidiga võisteldes ... 

Üldiselt aga regati pikimal 79-miilisel rajal peremehetses Lady Bird, kes allatuulekurssidel ei andnud kellelegi võimalust. Forte jagas algul maid ja puid Albatrossiga, kes aga hiljem valede taktikaliste valikute tõttu horisondile taandus ja seejärel koguni katkestas. Naissaare idapoolsesse otsa jõudes polnud Premium ja Olympic kuigi kaugel, aga täpne spinniots teravas pakstaaktuules kindlustas Forte edu ja nii jõuti kodusadamasse 2. kohaga. Eriti uhked võime olla viimase miniloovimise üle Katariina kai toodri juurest finišini. Sellel lühikesel rajalõigul kasvatasime oma edu Premiumi ees 3,5 minutit. Asi kippus vägisi tantsurütmiks: 1,1,2,1,1,2. Kuna halvim sõit läks seekord mahaarvamisele, olime sellega ka Forte pardale järjekordsed Eesti meistri tiitlid ära toonud, sest laupäevane sõit ei olnud meie jaoks enam otsustav. Tallinna lähistel tervitas meid ka täies elusuuruses vikerkaar, nii et ilus eelõhtu regatile oli igati kenasti lavastatud :)


7. etapp, 14.07.2012, Tallinna ring

Fortele oleks see olnud sisuliselt auring, aga mõistagi seda kellelegi kinkima ei mindud. Seekordse Väina parim start viis meid kohe liidriks ja ehkki Albatross meist varsti mööda planeetis, ei andnud Forte seekord kellelegi võimalust ning võttis oma 5. võidu selles Muhu Väinas. Mõnevõrra arusaamatuks jääb küll Sepaka käitumine Albatrossi roolis, kes omamata mingisuguseidki võimalusi 8. kohast kõrgemale tõusta ikkagi pidevalt Fortega võidu kihutada puksis ja isegi finišisirgel ilma igasuguse põhjuseta meile "silmaka" pani ... aga eks see ole siis igaühe südametunnistuse asi, mis ja kuidas ... 

Premium kindlustas endale viimase sõidu 2. kohaga hõbeda ja pronks kuulus kokkuvõttes Lady Birdile. Punkte oli Fortel 7, Premiumil 18 ja Ladybirdil 20.


Kokkuvõttes tuleb öelda, et oli väga meeldiv Muhu Väina regatt - aitäh korraldajatele, kohtunikele, kohapealsetele tegutsejatele, kõigile konkurentidele, kaaspurjetajatele ja ka toredatele tiimidele teistes võistlusklassides! Erilised tänud kuuluvad aga Vanale, kes meid seekord tõesti väga hästi hoidis! 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar