esmaspäev, 20. juuni 2016

BOW Eesti ja Soome avamerepurjetamise meistrivõistlused 17.-19. juuni 2016

Ei oska nimetada küll teisi riike, kes oma meistrivõistlusi koos peavad, eestlastel ja soomlastel on avamerepurjetamises selline tore komme aga juba aastaid. Ikka kordamööda, kord põhja pool ja siis jälle lõuna pool Soome lahte. seekord koguneti siis Tallinnas ja korraldajaks oli Kalevi jahtklubi.
A grupis oli kohal suisa 16 jahti ja ainuke, kelle järele stardijoonel igatseda võis oli Olympic, mis Ust-Luuga regati võidujoovastuses mõnules. See-eest saime Olympicu meeskonnast kahel päeval Forte pardale Indrek Ulla, kelle ülesandeks oli asendada meie Tallinki tüürimeest Indrek Leppa.
Avapäeva pikas 50-miilises avameresõidus saime nii tuult kui tuulevaikust, vihma ja päikest. Forte püsis kenasti konkurentsis kuni viimase pöördetähiseni. Paraku tõmbasime enne seda üles taganttuule spinni ja teravas tuules jäime sellega aeglasemaks kui oleks tahtnud. Spinnivahetuse järel saime taas käigu korralikult minema, aga konkurendid olid juba vahet suuremaks käristanud. Saime tabelisse 6. koha punktid. Võidu viis soomlaste sõsarjaht Normet, mille hea minek ei jätnud kahtlust nende Tallinna tuleku eesmärgis.
Teisel võistluspäeval oli plaanis pidada 4 lühirajasõitu. Tuulas päris kenasti, aga ennelõunal piirdus vana siiski parajalt priske purjetuulega, mis ei ületanud pagidega 12-13 m/s. Esimeses sõidus ületasime finiśiliini füüsiliselt kolmandana Normeti ja Mercedes-Benzi kannul,  aga Sugar2 tuli oma hea palliga tagant ja sai kirja koguni 2. koha, meile läks tabelisse 4. koht.
Teises rajasõidus lõpetas esimesena taas Normet, meile jõudsime finišijooneni Xini-Freedomi kiiluvees kolmandana, aga sõiduvõidu võttis seekord hoopis Sugar2 ja 3. kohale tõusis Lady Bird. Viimase "uus hingamine" sai iga sõiduga üha selgemaks ja midagi pole öelda, lepatriinu on sel suvel särtsu täis ja põristab tiibu mis kole. Kui eelmistel aastatel on ta vabatuule kurssidel ikka ja alati kiire olnud, siis nüüd on leitud hea minek ka vastutuulekurssidel.
Kolmandat rajasõidu eel päästis vana oma tuulekoti suu valla ja Tallinna laht hakkas vahutama 18-20 m/s puhuvas tormituules. Kohtunikud leidsid sobiva olevat, mitte liigselt venitada ja saatsid laevastiku kaldale. Kui 1,5 tundi oli oodatud ja kõigil juba kõhud kenasti sooja putru täis olid ning vaim taas merele minekuks enam sugugi mitte valmis polnud, tuligi teade, et järgmised võidupurjetamised jäävad pühapäevaks.
Pühapäeval puhus juba mahe 7-9 m/s ja 2 rajasõitu seilati igati mõnusas purjetamisilmas, mida segas vaid kohatine kerge seenevihm. Forte suutis selle päeva avasõidus kenasti konkurentsis püsida kuni enne viimast ülemist märki jäime pärast kerget tuulepööret hätta ja olime sunnitud kõvasti vallates läbi laskma Nissani ja Mercedese (kõlab nagu Stockmanni ristmikul südapäeval) ja vajusime nii Xini-Freedomi ahtrisse. Sellest sõidust saime kirja 7. koha. Võit läks Normetile Lady Birdi ees.
Teises selle päeva rajasõidus hiilgas tavapäraselt Normet, aga sõiduvõidu napsas soomlaste ees pärnakate Lady Bird, mis edestas seekord suisa füüsiliselt ka kõiki ülejäänuid. Forte lõpetas seekord koos Xini-Freedomi ja Premiumiga, sekundite arvestuses aga kaotasime esimesele ja edestasime teist, kuid meist ettepoole said tabelis koha kirja veel Sugar2 ja Nissan, seega kuulus Fortele selles sõidus 6. koht.
Võistluse lõpetuseks oli kavas rannikupurjetamine, mis viis jahid looviotsal Kadrioru kanti ja sealt pakstaaktuules Püünsi alla, kust siis külgtuules finišini seilati. Võib öelda, et selles sõidus suutsime leida oma eelmise suve hea mineku. Kadrioru all märki jõudes olime küll paadipikkusega taga Jani Lehti Mercedesest ja kaugel ees purjetas muidugi Furiosa, aga meie kiiluvees kihutasid seekord kõik teised eesotsas Normeti, Nissani, Premiumi, Lady Birdi ja Xini-Freedomiga.
Pärast märgis tehtud halssi tahtsime algul üles tõmmata suure spinni, aga nähes kuidas mõned mehed broachi läksid ja Premium üldse oma spinni kontrolli alla ei saanud ja suisa sõidu katkestama pidi, tegime kiire spinnivahetuse ja tuhisesime oma terava tuule spinniga Mercedese kiiluvees ja Normeti ees Püünsi poole. Suutsime spinni hästi tuules hoida ja märgis olid Mersu ahtripamper ja tagatuled kenasti meie vööris. Normet heiskas mingi suuremat sorti pluuperi, aga suutsime vahet hoida ning oh rõõmu, Mersust pealttuule üle purjetada. Tasuks sõiduvõit.
Kuivõrd meie peamised konkurendid pronksmedalile Xini-Freedom ja Sugar2 jäid 8. ja 10. kohale kerkisime seeriaga 6- 4-5-7-6-1 kokkuvõttes üllatuslikult pjedestaalile ja saime kaela Eesti ja Soome avamerepurjetamise meistrivõistluste pronksmedalid.
Võit läks teenitult Aaro Cantelli Normetile ja hõbe Johannes Puussepa kaptenikäe all seilanud pärnakate Lady Birdile. Normeti hämmastavalt hea mineku taga pidi olema õnnestunult tuunitud alus, mille pisut suurem eespuri ja veidi rohkem kaalu jahi keres tagasidki hea trimmi. Igatahes seekord oli Normet kindlalt üle Soome lahe parim alus.
Tänud võistlusametnikele ja kohtunikele, kes oma tööga kenasti hakkama said. Kolm prisket purjetamispäeva Pirital ja Tallinna lahel olid mõnusad ja tuletavad ennast kindlasti meelde ka siis kui paks lumi kaid katab.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar